Jdi na obsah Jdi na menu
 


Turovití

18. 12. 2008

Tur domácí

  Tur domácí patří mezi naše největší zvířata. Dosahuje také největší hmotnosti. Má mohutné zavalité tělo na silných nohách. Tělo kryje krátká hustá srst různé barvy. Hlava je protáhlá. V tlamě rostou v horní čelisti pouze třenáky a stoličky. V předu je horní čelist holá, tvořená zrohovatělou dásní. V dolní čelisti najdeme řezáky, zakrnělý špičák, třenáky a stoličky. Chrup je neúplný  

 Potravu nejprve utrhává a polyká ve velkých kusech. Ty přicházejí do složeného žaludku . Potrava jde nejprve do bachoru, pak do čepce a znovu do tlamy, kde je dokonale rozžvýkána. Z tlamy je znovu polykána do dalších částí složeného žaludku, knihy a slezu. Zvířata, která mají složený žaludek, nazýváme přežvýkavci.

 Na hlavě tura jsou nápadné rohy, které jsou duté a vyrůstají z výběžků čelních kostí. Rohy slouží k obraně nebo i útoku. Krk, který spojuje hlavu s trupem, bývá poměrně dlouhý a umožňuje zvířeti pást se. Na krku se vytváří v dolní části kožní lalok.
 Nejvyvinutějším smyslem je čich, dobrý je i zrak a sluch.
 Na statných vysokých nohách bývá po čtyřech prstech. Na dva vnitřní prsty zakončenými kopyty zvíře našlapuje. Druhé dva prsty jsou kratší (paspárky), nedotýkají se země Ocas je dlouhý, zakončený žíněmi. Zvíře jím odhání obtížný hmyz.
 Samice tura domácího je kráva. Po porodu telete dává mléko. Mléko se tvoří v mléčné žláze - vemeni -, které je zakončeno struky. Samice, která ještě neměla tele, se označuje jako jalovice. Samec se nazývá býk. Mládě je tele. Býk s odstraněnými pohlavními žlázami (varlaty) je vůl. Odstraněním varlat se divokost samce podstatně sníží, ale jeho síla a mohutnost je zachována. Proto se voli dříve užívali jako tažná zvířata do povozů.
 Tura domácího - skot - chová člověk již tisíciletí. Během dlouhých dob a chovem za různých podmínek vy šlechtil v různých oblastech odlišná plemena  a naučil se plně využívat vše, čím může být tur domácí užitečný.
 Kráva poskytuje mléko. Mléko je potrava pro telata a obsahuje všechny důležité vitaminy.
 Z mléka se lidé naučili dělat máslo, sýry, tvaroh, jogurty a jiné výrobky. 

Ovce domácí 

 Tělo ovce je porostlé měkkou, velice hustou, zkadeřenou srstí - vlnou. Barva je nejčastěji bílá nebo černá. Od tura se ovce liší velikostí (je značně menší), rohy mají většinou jen samci (berani). Jsou zatočené, na povrchu vroubkované. Samice se nazývá bahnice, mláďata jsou jehňata. Ovce se u nás nejčastěji chovají v horských oblastech, kde se přes léto pasou na loukách.
 Ovce poskytují člověku vlnu, mléko (hlavně k výrobě ovčích sýrů), maso (skopové), střívka pro uzenářský průmysl (k výrobě párků). Jejich kůže představuje dobrou surovinu pro výrobu kožichů a kožešnických výrobků.

Koza domácí 

 Koza je velká asi jako ovce. Rohy mívají samci i samice. Obvykle nejsou stočené, ale bývají jen srpovitě zahnuté. Na bradě má chomáč delší srsti "kozí bradu". Ocas je krátký a vzpřímený. Dříve se chovaly kozy velmi často v chudších rodinách. Potrava kozy je rozmanitá a postačí jí i méně kvalitní píce. Dnes se kozy chovají na kozích farmách především pro mléko, které má pro výživu člověka velmi vhodné složení. Důležitou surovinou je také maso a kůže. Kůže se zpracovává na jemné výrobky, např. rukavice.

 

Kamzík horský  

Kamzík je sudokopytník, žijící původně ve vysokých horách. Po skalách dovede výborně skákat. Kamzík je plaché zvíře podobné koze, ale bez chomáče delší srsti pod bradou. Jeho srst je tmavě hnědá, na hřbetě s hnědočerným pruhem. Žije ve stádu, které vodí nejstarší samice. Samci žijí jednotlivě a ke stádu se přidružují jen v době říje. V České republice lidé vysadili kamzíky, původem z Alp, na Děčínsku a v Hrubém Jeseníku.

 

 

Muflon

 Muflon se u nás chová hlavně v oborách. V některých oblastech žije i volně. Je to lovná zvěř. Mohutné zatočené rohy samců jsou mysliveckou trofejí. V místech, kde žije volně, působí značné škody na lesních porostech. Obývá teplejší oblasti se smíšenými nebo listnatými lesy. Muflon pochází z oblasti kolem Středozemního moře.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář