Jelonovití
Jelenovití
V lesních křovinách nebo v hájích žije u nás dosti hojně srnec.
Srnec
Srnec je veliký asi jako koza . Ve dne zůstává v houští , na pastvu vychází za večerního nebo ranního šera . Je červenohnědě zbarvený . Na rozdíl od kozy , která má duté rohy z rohoviny , má srnec plné kostěné parohy . Narůstají mu na pahýlech kosti čelní , na tzv . pučnicích . Každý rok na podzim je shazujea do jara mu narůstají nové . Parohy má jen srnec , srna nikoli , takže samec od samice je nápadně rozlišen . Srnčata se liší od dospělých zbarvením , mají srst světle a tmavě skvrnitou . Srnci nemají ocas , mají jen malý pahýlek ukrytý v srsti , která je kolem řiti v létě žlutá , v zimě bílá . Srnci se loví pro chutné maso.
Jelen
Jeleni žijí u nás většinou volně ve velkých lesích , řidčeji v oborách . V menší množství jsou v lese vítáni , ve větším však škodí , zvláště v zomě , kdy okusují mladé výhonky a olupují kůru i ze starších stromů .
Daněk
Daněk se chová v oborách . Daňky , jeleny , srnce i jinou zvěř myslivci v zimě přikrmují v krmelcích , umístěných na chráněných místech .
Sobi
V chladných severských oblastech žijí sobi . Parohy mají samci i samice . Jsou nenároční , spokojují se často jen lišejníky . Seveřané je chovají jako hospodářská zvířata , neboť jim poskytují podobný užitek jako nám tur domácí .
Turovitým a jelonivitým zvířatům se podobají složeným žaludkem velbloudi . V stepních a pouštních krajinách severní Afriky a v Arábii jednohrbý dromedár .
Dromedár
Jednohrbý velbloud žije v Arábii a pouštích krajinách severní Afriky .
Drabař
Ve střední a východní Asii žije dvouhrbý drabař .
Velblodi byli kdysi jediným dopravním prostředkem v poušti , říkalo se jim koráby pouště . Snášejí totiž dlouhé pochody bez potravy a vody . Obojí získávají z tuku v hrbu . Zvířata , jejichž nohy jsou zakončeny sudým počtem prstů opatřených kopyty ( paznechty ) , se řadí do společné skupiny sudokopytníků . Sudokopytníci se rozdělují do dvou menších skupin . Zvířata jedné skupiny potravu napřežvykují , jsou to nepřežvíkavci , například prase divoké a domácí a označují se jako prasatovití . Zvířata druhé skuopiny potravu přežvikují , jsou to přežvýkavci , kteří mají složený žaludek . Z nich některá mají stále duté rohy : tur domácí , zubři , buvoli , antilopi , kozy , ovce a kamzíci , a to jsou přežvýkavci turovití ( dutorozí ) . jiní mají plné parohy , které každoročně shazují : srnec , jelen , daněk , sob , a to jsou přežvíkavci jelonovití ( parohatí ) . Někteří přežvýkavci nemají ani rohy , ani parohy , například velbloudovití .